SZKOLENIA WSTĘPNE BHP

Czym różni się szkolenie okresowe od szkolenia wstępnego BHP?

Szkolenie wstępne pracownik przechodzi przed rozpoczęciem pracy na danym stanowisku. Natomiast szkolenie okresowe jest przeprowadzane w celu aktualizacji i przypomnienia wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Częstotliwość przechodzenia przez poszczególne grupy pracownicze szkoleń okresowych określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Kto odpowiada za przeprowadzenie szkoleń wstępnych BHP?

Na podstawie działu X Kodeksu Pracy jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Do obowiązków tych należy m. in. odpowiednie przeszkolenie pracowników z zakresu BHP. Należy pamiętać, że każde szkolenie BHP (zarówno wstępne jak i okresowe) odbywa się w czasie pracy pracownika i na koszt pracodawcy.

Kto musi przechodzić szkolenie wstępne?

Szkolenie wstępne musi przejść każdy nowozatrudniony pracownik zanim zostanie dopuszczony do pracy.

Przebieg szkolenia wstępnego

Szkolenie wstępne przeprowadzane jest w formie instruktażu według szczegółowych programów opracowanych dla poszczególnych grup stanowisk
(o podobnej charakterystyce pracy).

Szkolenie wstępne składa się z dwóch części:
1. Szkolenie wstępne ogólne zwane instruktażem ogólnym.
2. Szkolnie wstępne na stanowisku pracy zwane instruktażem stanowiskowym.

Cel szkolenia wstępnego?

Celem szkolenia wstępnego jest przygotowanie pracowników do bezpiecznego wykonywania powierzonej im pracy oraz nabycie przez nich umiejętności bezpiecznego zachowania się w miejscu pracy. Osoby podejmujące pracę muszą dostosować i uzupełnić swoją wiedzę, a także nabyć nowe umiejętności wykonywania zadań zawodowych związanych z konkretnym stanowiskiem pracy. Również zmiana stanowiska w obrębie tego samego zakładu wymaga stosownego przeszkolenia.

Instruktaż ogólny

Powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w Kodeksie Pracy, a także przepisami obowiązującymi w zakładzie pracy i zasadami ochrony przeciwpożarowej oraz zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Instruktaż stanowiskowy

Powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z metodyką bezpiecznego wykonywania pracy na danym stanowisku. Pracownik powinien poznać czynniki środowiska pracy oraz ocenę ryzyka zawodowego i sposoby ochrony przed zagrożeniami w miejscu pracy.

Kto może przeprowadzić szkolenie wstępne?

Instruktaż ogólny powinien być przeprowadzony przez pracownika służby BHP lub osobę wykonującą u pracodawcy zadania tej służby.
Instruktaż stanowiskowy powinna przeprowadzić osoba kierująca pracownikami wyznaczona przez pracodawcę.

Potrzebujesz szkoleń wstępnych w swojej firmie?

Skontaktuj się ze mną!

Telefon

+48 732 683 997

E-mail

kontakt@dawidpajor.com

Lokalizacja

Wrocław