Czym różni się szkolenie okresowe od szkolenia wstępnego BHP?
Szkolenie wstępne pracownik przechodzi przed rozpoczęciem pracy na danym stanowisku. Natomiast szkolenie okresowe jest przeprowadzane w celu aktualizacji i przypomnienia wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Częstotliwość przechodzenia przez poszczególne grupy pracownicze szkoleń okresowych określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Kto odpowiada za przeprowadzenie szkoleń okresowych BHP?
Na podstawie działu X Kodeksu Pracy jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Do obowiązków tych należy m. in. odpowiednie przeszkolenie pracowników z zakresu BHP. Należy pamiętać, że każde szkolenie BHP (zarówno wstępne jak i okresowe) odbywa się w czasie pracy pracownika i na koszt pracodawcy.
Kto musi przechodzić szkolenie okresowe?
Szkolenie okresowe muszą przechodzić wszyscy pracownicy z wyjątkiem pracowników administracyjno-biurowych firm zakwalifikowanych do nie wyższej niż trzeciej kategorii ryzyka.
Częstotliwość szkoleń okresowych
Nowozatrudniony pracownik na stanowisku innym niż kierownicze powinien przejść szkolenie okresowe nie później niż w ciągu 12 miesięcy od momentu zatrudnienia. Nowozatrudniony pracownik na stanowisku kierowniczym powinien przejść szkolenie okresowe nie później niż w ciągu 6 miesięcy od momentu zatrudnienia. Nowozatrudniony pracownik w zależności od stanowiska powinien przejść szkolenie okresowe w ciągu: a) 6 miesięcy - jeśli jest zatrudniony na stanowisku kierowniczym, b) 12 miesięcy - jeśli jest zatrudniony na stanowisku innym niż kierownicze.
Po pierwszym szkoleniu okresowym, następne szkolenie wg rozporządzenia powinno odbyć się nie później niż za: a) 5 lat - dla stanowisk kierowniczych, b) 6 lat - dla stanowisk administracyjno-biurowych, c) 3 lata - dla stanowisk robotniczych, d) 1 rok - dla pracowników wykonujących prace szczególnie niebezpieczne.
Kto może prowadzić szkolenie okresowe?
Do przeprowadzenia szkolenia okresowego BHP niezbędny jest odpowiedni zasób wiedzy, doświadczenia i umiejętności. Ponadto szkolenia okresowe powinny być dostosowane do danej grupy stanowisk. Do efektywnego szkolenia okresowego niezbędne jest również przygotowanie odpowiedniego programu szkolenia, a także właściwy przebieg i sporządzenie odpowiedniej dokumentacji.
Co oznacza odpowiedni zasób wiedzy, doświadczenia i umiejętności?
Oznacza to znacznie więcej niż przeczytanie slajdów na prezentacji. Decydując się na współpracę ze mną mają Państwo gwarancję przeprowadzenia profesjonalnych szkoleń, które zawierają praktyczne elementy ochrony przeciwpożarowej (np. użycie gaśnicy, hydrantu wewnętrznego, a także zasada działania wszystkich urządzeń ppoż. w firmie) oraz pierwszej pomocy (np. resuscytacja krążeniowo-oddechowa, prawidłowe zastosowanie AED i inne stany zagrożenia życia). Kto może wiedzieć więcej na temat zagrożeń niż strażak, który na co dzień się z nimi zmaga i usuwa ich skutki?