DOKUMENTACJA POWYPADKOWA

Definicja wypadku przy pracy

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą.

Kiedy należy wdrożyć postępowanie powypadkowe?

Procedurę powypadkową uruchamia zgłoszenie wypadku przez poszkodowanego. Pracownik, który uległ wypadkowi ma obowiązek niezwłocznie powiadomić o tym swojego przełożonego, jeśli pozwala mu na to jego stan zdrowia.
Zgłoszenie wypadku niesie za sobą konsekwencje w postaci konieczności powołania zespołu powypadkowego i stworzenia dokumentacji powypadkowej.

Zespół powypadkowy

Zespół powypadkowy powołuje pracodawca i odbywa się to niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia wypadku. Skład zespołu jest zawsze dwuosobowy.
W jego skład wchodzi pracownik służby BHP (przewodniczący komisji) oraz społeczny inspektor pracy (jeśli w zakładzie taki nie występuje to może zastąpić go przedstawiciel pracowników). Jeśli zakład nie ma obowiązku posiadania etatowej służby BHP to rolę przewodniczącego może przejąć specjalista ds. BHP spoza zakładu pracy.

Jeśli pracodawca ze względu na małą liczbę zatrudnionych pracowników nie może stworzyć zespołu dwuosobowego, wówczas skład zespołu powypadkowego tworzy pracodawca oraz specjalista ds. BHP spoza zakładu pracy.

Zadania zespołu powypadkowego

Zadaniem zespołu powypadkowego jest zbadanie okoliczności i przyczyn wypadku oraz sporządzenie dokumentacji powypadkowej.

Dokumentacja powypadkowa

W zależności od okoliczności i charakteru zdarzenia należy sporządzić odpowiednią dokumentację powypadkową.

Potrzebujesz pomocy z dokumentacją powypadkową?

Skontaktuj się ze mną!

Telefon

+48 732 683 997

E-mail

kontakt@dawidpajor.com

Lokalizacja

Wrocław