Ocena ryzyka zawodowego to dokument, który zawiera ryzyko zawodowe związane z wykonywaną na danym stanowisku pracą oraz niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające to ryzyko. Zadaniem oceny ryzyka zawodowego jest informowanie pracowników o ryzyku zawodowym jakie wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.
Kiedy wymagana jest ocena ryzyka zawodowego?
Ocena ryzyka zawodowego wymagana jest w momencie zatrudnienia chociaż jednego pracownika przez pracodawcę. Na podstawie Kodeksu Pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Podstawę do podejmowania działań, zarówno w zakresie kształtowania warunków pracy jak i organizowania nowych stanowisk pracy oraz modyfikowania tych już istniejących, stanowi ocena ryzyka zawodowego.
Na czym polega przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego?
Ocena ryzyka zawodowego to nic innego jak przyjrzenie się wykonywanej pracy na danym stanowisku i identyfikacja wszystkich potencjalnych zagrożeń, które mogą wystąpić zarówno podczas wykonywania pracy jak i w samym miejscu pracy. Następnie dokonywana jest analiza możliwości obniżenia ryzyka wystąpienia zidentyfikowanych zagrożeń (np. poprzez użycie odpowiednich środków ochrony indywidualnej). Należy pamiętać o tym, aby regularnie aktualizować ocenę ryzyka zawodowego - przede wszystkim w momencie zmiany warunków pracy na danym stanowisku.
Kto przeprowadza ocenę ryzyka zawodowego?
Przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego jest obowiązkiem pracodawcy. Nie musi jednak wykonywać jej sam. Może do tego celu powołać zespół odpowiednio wykwalifikowanych osób, w skład którego powinien wchodzić specjalista ds. BHP. Jeżeli w zakładzie nie ma etatowej służby BHP, wówczas ocenę ryzyka zawodowego można zlecić specjaliście ds. BHP z zewnątrz.