Jeżeli pracownik ulegnie wypadkowi to pracodawca ma obowiązek przeprowadzenia postępowania powypadkowego, które składa się z kilku etapów. Ma on na to określony w przepisach czas. W takiej sytuacji zalecam jak najszybszy kontakt ze specjalistą ds. BHP, aby sprawnie i skutecznie przeprowadzić proces postępowania powypadkowego.
Przepisy BHP zobowiązują pracodawcę do przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego dla wszystkich grup pracowniczych w firmie. Istotne jest, aby ocena ryzyka identyfikowała możliwie jak najwięcej potencjalnych zagrożeń oraz zawierała sposoby ograniczenia ich wystąpienia do niezbędnego minimum.
Pracownik w zależności od zajmowanego stanowiska powinien przechodzić szkolenia okresowe BHP w określonym przez przepisy czasie. Zadaniem szkolenia okresowego jest przypomnienie zasad BHP, ochrony przeciwpożarowej i udzielania pierwszej pomocy obowiązujących w zakładzie pracy.
Nie powinno się dopuścić do pracy nowego pracownika bez szkolenia wstępnego BHP, na którym zostanie zapoznany z zasadami BHP, ochrony przeciwpożarowej i pierwszej pomocy panującymi w firmie. Szkolenie wstępne składa się z instruktażu ogólnego oraz instruktażu stanowiskowego.
Audyt BHP to systematyczne i niezależne badanie określające ocenę systemu zarządzania BHP w firmie. Celem audytu jest znalezienie nieprawidłowości dotyczących systemu i sformułowanie działań niezbędnych do jego poprawy. Audyt powinien mieć charakter bezstronny.
Pracodawca jest zobowiązany udostępnić pracownikom, do stałego korzystania, instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy m. in. dotyczące procesów technologicznych, obsługi maszyn i udzielania pierwszej pomocy.